Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին  հարաբերությունների մշտական  հանձնաժողովում`  խորհրդարանականները,   ՀՀ ԱԳ նախարար  Զոհրաբ Մնացականյանի ու արտաքին գերատեսչության ներկայացուցիչների հետ համատեղ քննարկել են  2020-22 թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի բաղադրիչներն ու հաջորդ տարվա բյուջեի հատկացումները: Նախարարն անդրադարձել է  օրերս Հայաստանում տեղի ունեցած ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ օտարերկրյա պետություններում մեր երկրի դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների համաժողովին, դրա շրջանակում  ՀՀ ԱԺ-ում կայացած դիվանագիտական  ընդլայնված հանդիպմանը: Խոսելով միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի վերաբերյալ` Զոհրաբ Մնացականյանը  մատնանշել  է արտաքին քաղաքականության երեք հիմնարար սկզբունքները:  Դրանք են`  ինքնիշխանություն, համահայկականություն եւ փոխգործակցություն:  Նախարարը  խորհրդարանականների ուշադրությունը հրավիրել է նաեւ դիվանագիտական դպրոցի գործունեությանը, բյուջեով հատկացվելիք միջոցների ընդլայնմանը:  Կարեւորելով դպրոցի դերը   դիվանագետների հմտությունների կատարելագործման հարցում՝ Զոհրաբ Մնացականյանը փաստել է, որ կառույցը լավագույն  հարթակն է   ազգային պահանջներին համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու համար:
Համատեղ քննակմանը նախարարը   ներկայացրել  է նաեւ  ՀՀ դիվանագիտական կառույցների գործունեությունը,  նոր դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների  հիմնման գործընթացը:   Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ այժմ աշխատանքներ են իրականացվում Աֆրիկյան մայրցամաքում՝  մասնավորապես Եթովպիայում, դեսպանություն բացելու ուղղությամբ:

On September 5, at the RA NA Standing Committee the parliamentarians with the RA Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and foreign departments jointly discussed the 2020-2022 mid-term expenditure components and the next year budget allocations. The Minister touched upon the Conference of the RA MFA Apparatus and Heads of RA Diplomatic Service Abroad, within that framework the diplomatic enlarged meeting held in the RA NA. Speaking about the mid-term expenditure programme Zohrab Mnatsakanyan indicated the three fundamental principles of the foreign policy. They are: self-sovereignty, pan-Armenianness and cooperation. The Minister also drew the parliamentarians’ attention to the activity of the diplomatic school and the extension of the means to be allocated by the budget. Highlighting the role of the school in the improvement of the diplomats’ skills, Zohrab Mnatsakanyan has documented that the structure id the best platform for preparing specialists in accordance with the national demands.
At the joint discussion the Minister also presented the activity of the RA diplomatic structures, the process of the establishment of new Embassies and representations. Zohrab Mnatsakanyan has noted that now works are done in Africa continent, particularly in Ethiopia for opening an Embassy.